To jeden z nielicznych dni w roku, kiedy możemy głębiej zastanowić się nad naszym życiem i nad śmiercią, która niechybnie spotka każdego z nas. Warto w związku z tym orientować się jak powinniśmy przygotować się na wypadek śmierci kogoś bliskiego. Są to kwestie, o których staramy się nie myśleć, jednakże wcześniej czy później przyjdzie się nam z nimi zetknąć i wówczas warto być odpowiednio dobrze przygotowanym.
Czytaj więcej
Cmentarze w naszym kraju są piękne – choć zapewne niektórzy dosyć sceptycznie zwykli podchodzić do nowoczesnych nagrobków. Cóż, nie zawsze nagrobki charakteryzują się niepowtarzalnym urokiem, ale i tak chadzanie po cmentarzach, zwłaszcza w listopadzie, ma swój niepowtarzalny urok. Zapamiętajmy, że jeśli nie mamy zbyt wiele kasy na swój nagrobek – lub swoich bliskich, wcale nie musimy zakładać, iż to wielki wstyd postawić zwykły pomnik! Jeżeli ktokolwiek nawet w kwestii nagrobków wychodzi z tego założenia, że najbardziej znaczące jest to by móc się pokazać, to rozumuje bardzo źle!
Czytaj więcej
Niejedna osoba musiała pożegnać się ze swoim dzieckiem ostatecznie. Często chodziło o pociechę znajomego, która zginęła w tragicznych okolicznościach, innym razem było to dziecko kogoś z naszej najbliższej rodziny. Strata dziecka to najboleśniejsza tragedia jaka może się zdarzyć, nie życzylibyśmy jej nawet największemu wrogowi. Na miejscach pochówku widzimy nagrobki dziecięce i zastanawiamy się jak to możliwe, że Bóg przywołał do siebie takie małe dusze?
Czytaj więcej
Śmierć człowieka zawsze jest tematem bolesnym oraz tragedią dla wszystkich bliskich, zarówno rodziny jak i znajomych. Śmierć jednak jest nieunikniona i wiele osób starszych często decyduje się na wykupienie miejsca na cmentarzu albo zamówienie sobie nagrobka już za życia. Nagrobki w świadomości człowieka funkcjonują głównie jako symbol pamięci o naszych bliskich, którzy odeszli. Z tego też powodu najczęściej zbudowane są one z materiałów niezwykle trwałych, aby zostawić ślad po człowieku przez jak najdłuższy czas. W czasach średniowiecza nagrobki stawiano zmarłym dopiero w rocznicę śmierci, obecnie jednak jest inaczej.
Czytaj więcej