Nielubiany, ale dobrze płatny zawód „Komornik”, inaczej egzekutor długów komorniczych

Zawód komornika ma dwa oblicza. Opinie ludzi o tej „pościgowej” profesji od zawsze są odczytywane społecznie jako negatywne. Spotkanie komornika podczas pracy oznacza spotkanie się z wyrokiem, co w praktyce życiowej równa się problemom z prawem wobec instytucji państwowej. Myślisz że wiesz wszystko o notarialnym ściganiu?

Profesję komornika zwykle kojarzymy przez pryzmat decyzji wykonywanych, które egzekwuje on zza biurka. Komornik operuje na sądowo podjętych wyrokach.

Sprawdź ten odnośnik – to naprawdę świetna propozycja (https://snmw.pl/), która na pewno bardzo Cię zaabsorbuje. Nie wahaj się więc i sprawdź już teraz!

Wybrane elementy jego pracy mają charakter typowo biurowy. Dopiero w kolejnych etapach komornik sprawdza się w typowej pracy terenowej, jaką np. wykonuje listonosz.

Pieniądze, komornik, długi

Autor: money pictures
Źródło: http://www.flickr.com

Egzekwowaniu postanowień na piśmie towarzyszy wizerunek istotnego „braku skrupułów”. Komornicy, podobnie jak kontrolerzy biletów autobusów miejskich, przyjmują na swoje barki włącznie z wizerunkiem zawodowym wyładowania pełne złości. To oni ucieleśniają „najgorszy” system prawa, mimo że tak naprawdę są oni tylko wykonującym elementem tzw. „góry”. W opinii typowych Nowaków komornik (odkryj więcej) jest publicznym uzurpatorem, złodziejem, który bogaci się kolejnymi kradzieżami na szarych obywatelach.

Ostatnie lata przynoszą jednak zmiany w wizerunkowym rozumieniu pracy komornika. Faktem jest nie tylko wyciszenie negatywnego „wydźwięku” (więcej strachu, mniej krytyki), ale i pokaźna liczba nowych aplikacji komorniczych. Zawód ograniczony cenzusem ilości miejsc wybierają studenci kierunków administracyjnych. Nastawienie praktykantów kierowane jest na głębokie morze, czyli pracę w terenie. Po tym widać, czy młody komornik rzeczywiście nadaje się do pracy z „teczkami”.
Stres wokół pracy i oddzielanie życia prywatnego to fundamenty w pracy komornika. Wyłożone wyżej okoliczności pracy przynoszą stosunkowo lukratywne dochody tych urzędników. Sprawdzony w terenie komornik , jeśli wykona do końca swoje sprawy zarobi nawet ok sześć tysięcy złotych. Górnej sumy tutaj nie ma, jej wysokość zależy tylko od skuteczności prowadzenia spraw.