Jak pracują agencje zajmujące się tłumaczeniami?

Biura tłumaczeń to biura zrzeszające tłumaczy o przeróżnych specjalnościach, zarówno przysięgłych jak i zwykłych. Można spotkać malutkie biura tłumaczeń, które zwykle prowadzi jeden tłumacz. Biura te tłumaczą często tylko jeden język obcy (najczęściej język angielski).

Słownik

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Możemy również spotkać średniej wielkości biura (kliknij odnośnik) tłumaczeń zajmujące się tłumaczeniem kilku języków. Oferują tłumaczenia zwykłe, a także przysięgłe i ustne. Z kolei biura (pełna oferta biura turystycznego w Poznaniu) tłumaczeniowe duże, mające zasięg ogólnokrajowy zajmują się tłumaczeniami na z niemalże wszystkich języków świata (zobacz: )! Jeśli szukamy tłumaczy mało rozpowszechnionych języków, najłatwiej znaleźć ich wdużym mieście. Wiele warszawskich biur tłumaczeniowych może zaoferować takie właśnie nietypowe usługi.

Wszystko jedno gdzie konkretne biuro się znajduje: czy w Poznaniu, czy to Kraków czy jest to warszawskie biuro tłumaczeniowe, wszystkie one działają na podobnych zasadach, mianowicie wpierw wycenia swoją pracę na zapytanie klienta. Bywa, że klient potrzebuje przetłumaczyć coś w pilnym tempie. Wówczas, za taką usługę tempie priorytetowym (jeżeli jest to rzecz realna) biuro tłumaczeń dolicza pewną kwotę. Biura tłumaczeniowe zajmują się przeróżnego rodzaju tłumaczeniami, są to między innymi: tłumaczenia naukowe, prawnicze, przysięgłe, techniczne, dla turystów.

Jeżeli jest taka potrzeba, tłumaczy się również listy lub prywatne rozmowy klientów. Podejmuje się tłumaczeń ustnych jak też pisemnych. Wszystko według zapotrzebowania (więcej: ). Rzecz jasna w takowych agencjach powinni pracować wyłącznie wykwalifikowani pracownicy, znający się na rzeczy, którzy mają odpowiednie uprawnienia do wykonywania tego zawodu. Takie biuro winno działać legalnie i mieć zezwolenie na prowadzenie tego typu działalności. Od 2001 r. działa tzw Polskie Stowarzyszenie Biur Tłumaczeń (PSBT), którego celem jest być przedstawicielem polskich biur tłumaczeniowych a także promowanie dobrych praktyk i wysokiej jakości usług wykonywanych przez polskie biura tłumaczeń, a także budowanie ich dobrego PR-u. PSBT jest uczestnikiem międzynarodowych organizacji branżowych takich jak EUATC, OASIS, LISA, oraz tekom.