Dobrodziejstwa druku

Niecałe siedemset lat upłynęło, od chwili, kiedy Johannes Gutenberg otworzył pionierski zakład drukarski w historii. To wspaniałe, jak ten człowiek zmienił życie. Od momentu, gdy moguncki wynalazca opracował czcionki ruchome, należy liczyć świt nowego świata. Ułatwienie powielania książek dało podstawę do powstania europejskiej kultury.

Epson Stylus SX130

Autor: Epson
Źródło: Epson

Bez ruchomych czcionek w XVI wieku nie podniosłaby głowy reformacja. A dzisiaj? Zwróćcie uwagę na przykład na marketing – drukowanie ulotek (Wybierz usługi: ) jest dzisiaj powszechne. Możecie sobie wyimaginować przepastne hale, w których tysiące pracowników mozolnie powiela kolorowe kawałki papieru? Tak właśnie przed epoką druku wydawano literaturę. A |drukowanie kalendarzy? Całość pojedynczo wypisywać, co za męka.

Zanim moguncki rzemieślnik wynalazł druk, w zasadzie mało kto umiał czytać i pisać. Książki były rzadkim dobrem. To brało się z podstawowej zasady handlu. Jeśli coś jest wymagające w produkcji, gdyż proces trwa długo i wymaga sporą liczby ludzi, to wartość produktu ostatecznego będzie niemała. A w wiekach średnich ubóstwo było naprawdę olbrzymie. Książki kupowała zatem nieliczna elita, a jeszcze bardziej mikroskopijna grupa potrafiła je studiować.

Jądrami kultury były klasztory, w których mnisi starannie przepisywali ciężkie woluminy, zazwyczaj wydania Biblii. Rozszerzenie posiadania jej po wymyśleniu druku okazało się najważniejszym katalizatorem przemian społecznych i religijnych. A teraz pomyślcie, jak jest dzisiaj. Spory odsetek osób ma w domu tomy poezji, notesy, zeszyty, plakaty. A słowo drukowane jest dziś uparcie zastępowane przez technologię masowego cyber przekazu .

Lecz to jeszcze nie koniec czasu druku. Usługi drukarskie okazują się wciąż niezbędne. Dzięki nim funkcjonuje prasa. To też jakby nie było najlepsze narzędzie w marketingu. Druk ulotek, ogłoszeń, ogłoszeń rozkręca światową gospodarkę od prawie połowy wieku. Odszukanie dobrej drukarni jest łatwe. Wystarczy połączyć się z siecią, włączyć Google i wstawić frazę „druk miejsce” (np. „druk Kraków”) i zdecydować się na którąś z masy dostępnych opcji.