Hipoterapia i jej zalety

W dzisiejszych czasach coraz większą popularność zdobywa hipoterapia. Czym się wyróżnia i z jakich powodów jest stosowana?

dzieci na koniach
Rozpocznijmy od tego, że jest to tzw. terapia na końskim grzbiecie. Okazało się, iż jazda konno przynosi znakomite efekty w licznych chorobach, tak samo u maluchów, jak i u dorosłych. Hipoterapia oddziałuje jednocześnie na ruchowe, sensoryczne, psychiczne oraz społeczne możliwości. Efekty, jakie osiągają chorzy, niejednokrotnie potrafią dodatnio zaskoczyć. Jakie zatem wiążą się z nią dobre strony?

Przede wszystkim – pozwala na chodzenie „bez chodzenia”. Co to oznacza? Chory jadąc na koniu wykonuje ruchy miednicy takie same jak podczas normalnego poruszania się. Dzięki temu jazda jest ogromnym krokiem w postawieniu pacjenta na nogi albo (idź tutaj) nauczenia go chodzenia na nowo.

Po drugie, terapia z koniem redukuje napięcie mięśni oraz ogranicza nieprawidłowe odruchy postawy. Oprócz tego zapobiega przykurczom oraz zwiększa możliwości lokomocyjne – pacjent, który do tej pory nie mógł się poruszać, w tym momencie bez problemu pokona takie granice jak nierówności terenu albo piasek. Poza poprawą umiejętności ruchowych ważne jest również stymulowanie pozostałych zmysłów m.in. poprzez dotyk zwierzęcej sierści, zapachy i odgłosy.

Agroturystyka na Kaszubach

Autor: www.nakaszubach.pl
Źródło: www.nakaszubach.pl

Do tego koń relaksuje, rozwija relacje społeczne, a nawet nasila pracę narządów wewnętrznych, w tym odporność organizmu lub działanie układu krążenia. Hipoterapia (terapia z końmi) może być z powodzeniem wykorzystywana w różnorodnych schorzeniach neurologicznych, a więc porażeniach mózgowych lub chorobach psychicznych, a także w dolegliwościach ortopedycznych, stanach pod udarze albo stwardnieniu itp. Lista jest dosyć obszerna.

Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia terapii jest uczulenie na sierść czy zapach konia, rany, które dotychczas się nie zagoiły, silne infekcje, niepowstrzymany lęk, znaczna temperatura albo – czytaj resztę pod adresem – znaczne pogorszenie i trudności ze wzrokiem. Każdy pacjent powinien mieć przygotowany indywidualny plan hipoterapii, by przyniosła najlepsze rezultaty.

Zainteresowani hipoterapią powinni sprawdzić propozycje, jakie przedstawiają obozy konne (wczasy konne dla dzieci). Warto bliżej zainteresować się tym zagadnieniem, by jak najbardziej przyczynić się do polepszenia stanu zdrowia pacjenta.