Kąty Rybackie – plan na rodzinne wczasy nad morzem Bałtyckim

Kąty Rybackie to nieduża, morska wioska rybacka, mieszcząca się w gminie Rewal. Rejon ten figuruje w ofertach wakacyjnych, jako Wybrzeże Rewalskie. Do najogromniejszych atrakcji miejscowości należy piaszczysta plaża, wysoki klif w jednej z zatok, jak również latarnia morska.

Morze, Bałtyk

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Latarnia Morska zlokalizowana jest na wysokim, klifowym brzegu. Latarnia funkcjonuje od grudnia 1866 r. i osiąga wysokość czterdziestu pięciu metrów. Obiekt jest udostępniony do zwiedzania, w związku, z czym z jego tarasu widokowego ma się szansę do oglądania cudownej panoramy Wybrzeża Rewalskiego.

Cały zespół latarni morskiej z przylegającym do niej ogrodem, domem latarników i dwoma budynkami gospodarczymi został wpisany do spisu zabytków. Podczas wakacji w Kątach Rybackicj warto udać się do Muzeum Rybołówstwa Morskiego znajdującego się w willi z lat trzydziestych dwudziestego wieku, przy alei Bursztynowej. Tutejsza ekspozycja prezentuje specyfikę pracy rybaków jak również elementy kultury pomorskiej. Uwagę przyciągają też umieszczone na zewnątrz willi kutry rybackie, będące darem od okolicznych rybaków. W muzeum, poza wystawy stałej, organizowane są także wystawy czasowe o przeróżnej problematyce, m.in. historia mody i obyczajów plażowych, rybołówstwo bałtyckie, piaski wybrzeży świata, rybki akwariowe i sprzęt rybacki, zdjęcia z lotu ptaka, czy też akwarele ilustrujące atrakcje gminy. W Katach Rybackich znajduje się także stacja Gryfickiej Kolei Wąskotorowej, przez którą w sezonie letnim przemierza kolejka wąskotorowa tak zwana ciuchcia Retro, pokonująca trasę z Gryfic do Trzęsacza, Rewala, Śliwina, Pogorzelicy i oczywiście Kątów Rybackich. Jest to wyłącznie 22% ze wszystkich linii przeszłej Gryfickiej Kolei Wąskotorowej, która dawniej miała duże znaczenie transportowo – gospodarcze. Do innych ciekawych zabytków należą dawne zagrody i kamieniczki rybackie z XVIII i XIX wieku z eleganckimi bramami wjazdowymi, mieszczące się w starszej części (siedzenie do skutera) wsi.

Podstawową atrakcję Kątów Rybackich stanowi tutejsza szeroka, piaszczysta plaża. Jest ona bardzo dobrze przygotowana dla turystów, są tutaj ratownicy, dmuchane zamki, balony do skakania, skutery wodne, motorówki i zjeżdżalnie. W trakcie relaksu na plaży można obserwować również pracę rybaków, którzy korzystają z miejscowej przystani morskiej. Jest to także niepowtarzalna szansa do kupienia niedawno co wyłowionych ryb. Słynnym bywalcem okolic latarni morskiej jest foka Depka, która stała się niemalże symbolem miasta i nieustannym obiektem zainteresowania urlopowiczów.

Przez Katy Rybackie przebiegają dwa słynne szlaki turystyczne: Szlak Liwiej Łuży i Szlak Nadmorski im. dr Czesława Piskorskiego.

Wejdź na naszą stronę i czytaj tu (https://www.kasprowy.pl/kontakt) następne interesujące informacje na ten temat. W przypadku jakichkolwiek pytań chętnie rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości.

Jezioro Liwia Łuża otoczone jest ochroną w postaci faunistycznego rezerwatu przyrody. Do najbardziej cennych elementów tutejszej zieleni jest ekosystem płytkiego, lagunowego jeziora, siedliska unikatowych gatunków roślin szczególnie słonolubnych, a także gniazdujące tu ptaki wodno – błotne. Ochrona ścisła dotyczy 162,52 ha wód przybrzeżnych, powierzchni jeziora z największą ilością „wysp” zrobionych przez szuwary oczeretowe z olsami i szuwarami trzcinowymi. W rezerwacie można spotkać m.in. następujące gatunki ptaków: perkoz dwuczuby, łabędź niemy, gęgawa, błotniak stawowy, żuraw i bardzo dużo innych.

Do bardzo ciekawych imprez które są organizowane w Katach rybackich należą: Guide Tour 2008 Rewal- Trzebiatów- Międzyzdroje, Wielka Majówka w Gminie Rewal, Siatkarska Majówka, Regionalne Zawody w Skokach Przez Przeszkody, Mistrzostwa Polski Lekarzy w Siatkówce Plażowej, Mistrzostwa Polski w Siatkówce Plażowej Mężczyzn, Nadmorski Zlot VW Garbusów, Bałtycki Turniej Tenisowy Aktorów i Artystów „Baltic Cup”, Bieg Śniadaniowy, Zlot Motocykli i Festiwal Indii.

***
Kompletną ofertę na wczasy 2014 w Kątach Rybackich można odszukać w serwisie albo klikając na poniższe linki:
– pokoje gościnne Kąty Rybackie (kliknij ten link)
– odpoczynek Kąty Rybackie
– Niechorze domki letniskowe