Samochodem, autobusem, „na stopa”? Jak jeździć po Polsce?

Jak się po Polsce podróżuje? Wydaje się, że tak sobie, wszak każdy, kto choć raz czekał na opóźniony pociąg czy podróżował starym autobusem, doceni swój własny samochód. Jednakże taki stan powoli ulega zmianie, może nie w każdej sferze, bo przykładowo Polskie Koleje Państwowe mają jeszcze sporo rzeczy do poprawienia. Jak jednak wygląda to w innych sferach?

Ludzie jadący autokarem wycieczkowym

Autor: epSos .de
Źródło: http://www.flickr.com

Zgodzimy się, iż najlepszy transport po Polsce to podróż samochodem, jednak w tego typu stwierdzeniu też schowała się pułapka, gdyż jak spoglądniemy na przyrost ilości samochodów w ostatnich latach, jak zobaczymy te korki w naszych miastach, wreszcie jak utkniemy gdzieś na bocznej drodze, to będziemy mieli trochę odmienne zdanie. Niestety, choć drogi są lepsze niż dawniej, to dalej możemy urwać koło na jakiejś bocznej drodze, a jeśli wybierzemy autostradę to możemy być w szoku, dlaczego ona tyle kosztuje. Wreszcie, paliwo to spory koszt, więc przejechanie z południa na północ naszego kraju lub transport z Niemiec do Polski, może być bardzo kosztowny.

Dobrym wyjściem dla coraz większej ilości osób są autobusy. Pojawiło się parę przedsiębiorstw oferujących usługi przewozowe, które gwarantują pojazdy o wysokim standardzie, i co najważniejsze, o konkurencyjnych cenach. Czasami jest tak, iż chcemy podróż autem, lecz jak sobie obliczymy koszt benzyny i opłat za autostradę, to od razu stwierdzimy, że można korzystniej zużyć te pieniądze.

Autokar wycieczkowy

Autor: mdc LEROY
Źródło: http://www.flickr.com

Istnieją też inne możliwości taniego podróżowania i nie myślę tu o popularnym „stopie”. W sieci możemy trafić na strony, na których proponowane są kursy. Nie są to jednakże jakieś płatne przewozy, jest to najzwyklejsza strona, gdzie pewni ludzie, jacy akurat jadą, przykładowo, z Warszawy do Świnoujścia, mogą to ogłosić, a chętni mogą się do nich przyłączyć. Opcja jest ciekawa, bo zamiast jednej czy dwóch osób, trochę więcej może „zrzucić” się na benzynę.

Ten bardzo użyteczny wpis (http://www.rehab-terapia.pl/oferta/leczenie-alkoholizmu/) opisuje analogiczną kwestię, co tekst, który w tym momencie widzisz. Jeżeli Cię on zainteresował, kliknij ten link!

A dla wszystkich jest jasne, że minimalizowanie kosztów podróży to jedna z najistotniejszych opcji.

Dzisiaj, można też po Polsce podróżować samolotem. To opcja, o której dawniej można było pomarzyć. Obecnie jest zdecydowanie lepiej, ceny czasem pozytywnie zaskakują, lecz niestety, najczęściej niskie ceny pojawiają się tylko w wakacje i najczęściej są przeznaczone dla studentów. Jednakże obserwując rozwój tego rynku istnieje szansa, że już za jakiś czas przelot, przykładowo samolotem z Krakowa do Szczecina będzie naprawdę ciekawą opcją.