Jak dopasować i kupić właściwe opony zimowe?

Opony są bardzo istotną częścią każdego samochodu, przykładowo ze względu na to, że są jedynymi elementami mającymi styczność z podłożem w czasie użytkowania. Od ich stanu więc zależy w dużej mierze bezpieczeństwo ludzi użytkujących dany pojazd. Dlatego tak istotne jest regularne wymienianie opon na nowe. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie zagrożenie wiąże się z posiadaniem w samochodzie opon w złym stanie.

Analogicznie znaczącą kwestią jest obowiązek wymiany opon na zimowe. W Polsce nie ma co prawda przepisu, który zakazuje poruszania się w zimie na letnich oponach, lecz większa część kierowców zdaje sobie sprawę z zagrożenia, jakie pociąga za sobą takie postępowanie. Nie bez przyczyny tego rodzaju opony na zimę zostały wymyślone. Zarówno opony letnie, jak i te zimowe opracowano w taki sposób, żeby w określonych warunkach na drodze gwarantować maksymalny poziom zabezpieczenia.

Charakterystyka opon na zimę
Jak już zostało nadmienione, zmiana ogumienia w zależności od pory roku ma za zadanie zagwarantować maksymalne bezpieczeństwo pasażerom pojazdu. Niedopasowanie ogumienia do pogody wywołuje niebezpieczeństwo wynikające ze specyfiki wybranych opon. Ogumienie zimowe produkowane jest z innego tworzywa niż to przeznaczone na lato. Jest to guma o większej twardości i bardziej wytrzymała, opony – czytaj resztę pod adresem – te stworzone są do jazdy po drodze zaśnieżonej, a nawet oblodzonej.

Opony na zimę

Źródło: Interopony.pl

Dzięki specyficznej budowie zimowej opony droga hamowania jest ograniczona, nawet w niełatwych warunkach. To z kolei umożliwia uniknięcie niebezpiecznych sytuacji drogowych. Wymianę opon na zimowe można przeprowadzić przy rozpoczęciu się pierwszych przymrozków.

W jakich miejscach kupować opony?
Jednym z podstawowych pytań, które zadawane są przez posiadaczy aut, jest to, czy kupować ogumienie nowe, czy używane. Przede wszystkim należy pamiętać, że decydując się na kupno ogumienia używanego nalezy znać się na tyle, by być w stanie określić ich kondycję po oględzinach. Nabywanie produktów nowych z wyspecjalizowanego sklepu daje gwarancję ich jakości, a co z tym związane bezpieczeństwa. Wbrew pozorom za pomocą frazy „tanie nowe opony zimowe” można odszukać również punkty przedające produkty wysokiej jakości i szanowanych firm. Opony to elementy tego typu, na jakich nie należy oszczędzać. Autor: