Serwery wirtualne

Prowadzenie witryny internetowej jeszcze dekadę temu wiązało się z ogromnymi kosztami i stanowiło oznakę prawdziwego prestiżu. Napisanie takiej witryny, jej obsługa, ale w pierwszej kolejności wykorzystywanie stwarzały nierzadko niewyobrażalne koszty. Największą barierą finansową było od zawsze użytkowanie własnego serwera. Serwer to urządzenie, na jakim umieszczone są dane (jak przykładowo strona internetowa), a które to ma za zadanie koordynować sprawny przepływ tych danych. Serwer taki powinien być w stanie w jednym czasie obsłużyć bardzo dużą liczbę połączeń i tak samo dużą liczbę operacji wykonywanych na informacjach na nim zapisanych. Serwer jest więc zaawansowanym, a co z tym związane – niezwykle drogim urządzeniem. Z tego też wynikał niegdysiejszy prestiż posiadania własnej witryny.

serwery

Autor: Reg Natarajan
Źródło: http://www.flickr.com
Jest urządzenie, co dalej?
Błyskawicznie dostrzeżono tutaj możliwość korzyści – zauważono, że większa część przedsiębiorców nie wykorzystuje w pełni możliwości serwerów. Ruch na części witryn jest mały, a kosztów zmniejszyć nie można. Dlatego też wymyślono serwery wirtualne. Firma, która ma ogromną bazę urządzeń serwerowych wynajmuje klientowi określoną ilość miejsca na takim serwerze, pobierając za to stałą, comiesięczną opłatę.

Zaprezentowany temat napisaliśmy z myślą Twoje potrzeby. Czekamy na twoją informację, czy spodobał Ci się ten tekst. Daj nam znać – przejdź do strony rozwiązanie umowy o pracę wzór .

Urządzenie znajduje się w firmie udostępniającej miejsce, co także pomniejsza koszty o koszty serwisowe. Co więcej, zrezygnowanie z posiadania witryny internetowej nie jest już związane z wielkimi stratami. Pomysł powstania takich serwerów doprowadził do rewolucji Internetu i pomógł wielu nadawcom treści niewielkim kosztem dotrzeć do znacznej liczby ewentualnych klientów. Dziś już prawie każdy zakład fryzjerski czy drobny serwis rowerowy posiada własną witrynę internetową – więcej o serwerach dla firm.
O ile niższe koszty?
Posiadanie urządzeń stwarza koszty, te urządzenia muszą być trzymane w odpowiednich warunkach, regularnie oczyszczane i serwisowane, poza tym musi się nimi opiekować wykwalifikowany personel. Niemniej, rynek jest konkurencyjny i z tego powodu największą zaletą serwerów tego typu jest koszt. Tanie serwery wirtualne są powszechnie dostępne, ich oferta jest skierowana do najmniejszych i średnich przedsiębiorców, oraz hobbystów. Różnica w kosztach zależy od przepustowości, oraz ilości miejsca wykupionej na urządzeniu – dla niedużej strony WWW tego rodzaju oferta jest idealna (produkty).