Jak efektywnie dochodzić własnych praw w internecie? Krótki poradnik dla tych, którzy cenią swoje prawa autorskie i nie chcą pozwalać na ich naruszanie

W współczesnych czasach wiele osób zamieszcza swoją bardzo szeroko rozumianą twórczość w internecie. Kiedy dla przykładu prowadzisz bloga, wtedy również umieszczasz w internecie swoją twórczość – pewnie każdy z popularnych blogerów nie raz spotkał się z sytuacją, kiedy ktoś zabrał sobie jego fotografię czy tekst i przedstawił jako swoje.

Co można uczynić w takich wypadkach?Niestety jeszcze wiele osób nie rozumie, że coś takiego jak prawa autorskie w internecie jak najbardziej działa. W dzisiejszych czasach sporo osób uważa, że coś, co zostało umieszczone w sieci, staje się „niczyje| i można z tego swobodnie korzystać bez zgody, a w dodatku bez wiedzy autor. Oczywiście w żadnym razie tak nie jest – kiedy zamieszczasz w sieci dla przykładu zrobione przez siebie fotografie albo stworzone przez siebie teksty, masz prawo wtedy domagać się od wszelkich innych użytkowników internetu poszanowania Twoich praw autorskich. Polecamy artykuł Pamiętaj jednakże, aby zawsze szanować również prawa autorskie innych ludzi – wszystko, co znalazło się w internecie, ma swoje autora. Nawet jeżeli nie możesz go znaleźć, a chcesz koniecznie umieścić dany tekst czy zdjęcie na swojej stronie internetowej, wówczas powinieneś przynajmniej podać link do strony internetowej, z której go zapożyczyłeś.

w pracy

Autor: Graham Stanley
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli uda Ci się znaleźć autora, wówczas kategorycznie powinieneś zapytać go o to, czy zezwala na używanie swojej twórczości, a w dodatku podpisać fotografię czy artykuł jego nazwiskiem. Tylko dzięki temu możesz mieć gwarancję, że nie spotka Cię proces o naruszenie prawo autorskich.Z naruszaniem prawo autorskich w sieci ma kłopot dużo osób. Świadczyć może o tym na przykład fakt, jak wiele razy wpisywane w wyszukiwarki internetowe jest hasło „znak towarowy ochrona”. Wiele osób wie, że ich prawa autorskie są naruszane, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, jakie sposoby ochrony przed takimi działaniami mu przysługują.

Czytaj też

Nie da się ukryć, że istnieje swojego rodzaju powszechne przyzwolenie na to, aby dowolnie korzystać z wszelkich treści umieszczanych w sieci, jednak nie znaczy to wcale, że nie warto uświadamiać innych, że postępują niewłaściwie.

Nie czekaj, tylko poczytaj więcej zwalczanie spuszczela na ten temat – informacje będą na pewno bardzo interesujące, zatem kliknij tu i zobacz więcej.

Jeżeli publikujesz w internecie jakieś materiały, zawsze powinieneś w dodatku uświadamiać odbiorców Twoich treści, że pozostają one pod ochroną prawną. Kiedy tylko będziesz konsekwentny, niewątpliwie w końcu przyniesie to spodziewany efekt w postaci zmniejszenia ilości naruszeń.

Opracował