W zakłóceniach mowy takich jak jąkanie konieczna jest profesjonalna terapia u logopedy

Nie wszystkie pauzy i rodzaje zakłóceń toku wysławiania można zaklasyfikować do jąkania. Poza rytmicznymi oraz bezwiednymi powtórzeniami dźwięków mogą do tego dołączyć także nieme blokady mowy oraz przedłużenia dźwięków – przeważnie samogłosek. Jąkanie dzieli się na dwa rodzaje: rozwojowe bądź nabyte. Rozwojowe ma przeważnie swój początek we wczesnym dzieciństwie. Natomiast jąkanie nabyte to rzadkość. Może być skutkiem np. silnego urazu głowy, bądź też zażywania narkotyków.
Największym problemem dla osób jąkających, który zawstydza i onieśmiela są powtórzenia. Bywa, że bloki i przeciąganie pojawiają się nieco później. Powstają w celu ukrycia powtórzeń.
Jeśli wczytujesz się w prezentowany tekst to znaczy, że temat Cię niezwykle zaciekawił – kliknij odnośnik do strony obciążenia betonowe, a odnajdziesz równie wartościowe informacje.
Przyczyny nasilenia jąkania mogą być różne. Z pewnością zwiększa je lęk.
Z jakich powodów należy leczyć jąkanie?
Zaburzenia mowy, takie jak jąkanie wywołują niewłaściwy stan emocjonalny oraz mogą mieć wpływ na codzienne funkcjonowanie.
Bywa czasem tak, iż osoba która się jąka zacznie odczuwać trach przed mową. Osoby takie szybciej się zestresują, odczuwają zakłopotanie, wstyd, frustrację, strach, gniew, winę i często mają niższą samoocenę.
Jąkanie (odsyłam tutaj) rozwojowe nie leczone w młodym wieku oprócz frustracji, negatywnych odczuć i wstydu może przynieść wiele złych skutków w życiu dorosłym – jak choćby kłopoty ze znalezieniem pracy, byciem w związku, czy też zdobyciem awansu.
W dzisiejszych czasach przyczyn jąkania doszukuje się w genetyce i fizjologii układu nerwowego. Jak już wspomniano na początku – owe zaburzenie mowy trzeba próbować wyleczyć. Fachowej pomocy może udzielić wykwalifikowany – neurologopeda. Obecnie opracowano mnóstwo metod, które mają pomóc w terapii. Często terapie skupiają się głównie na eliminacji negatywnych uczuć i postaw, których rezultatem są złe emocje i odczucia.