Super wyposażenie do każdego gabinetu stomatologicznego

Spora grupa dentystów po zdobyciu odpowiedniego doświadczenia decyduje się na otwarcie własnego gabinetu dentystycznego i zaczęcie pracy na swój rachunek. Jednak trzeba zabrać się za to z rozsądkiem, ponieważ jest sporo spraw, o których trzeba myśleć, a i koszty tego typu prac nie są niskie.

gabinet dentystyczny

Autor: Paweł Bykowski
Źródło: http://pawelbykowski.wordpress.com
Przede wszystkim należy zacząć od wynajęcia jakiegoś pomieszczenia na swój zabieg (np. zapraszamy serdecznie). Lokalizacja oczywiście będzie ważna, w pobliżu powinien znajdować się parking dla klientów, a sam gabinet powinien znajdować się w miejscu, do jakiego prosto dotrzeć. Przyjmuje się, że na wymagania jednej osoby zupełnie wystarczy powierzchnia piętnastu metrów kwadratowych.

Musi się tam zmieścić niewielka poczekalnia, toalety oraz gabinet. Umeblowanie powinno być z łatwo zmywalnych materiałów, już na etapie projektowania koniecznie należy przypilnować tego, żeby meble i wyposażenie było zgodne z przepisami sanepidu. Należy pomyśleć o niepełnosprawnych osobach i zaplanować wszystko pod ich kątem, a dodatkowo przypilnować bezpieczeństwa w środku gabinetu, stosując na przykład odporne na wybrudzenia materiały antypoślizgowe.

A co z odpowiednim sprzętem? Nie zawsze pierwsze co przychodzi na myśli stomatologowi to sterylizacja i dobry autoklaw.

Po urządzeniu lokalu przychodzi czas na wyposażenie wnętrza gabinetu. Tu rozpiętość cenowa jest ogromna, ale bez kwoty pięćdziesięciu tysięcy złotych raczej trudno myśleć o porządnym wyposażeniu. Lecz nie opłaca się robić tu za dużych oszczędności. medycyna (np. idź do serwisu) projektuje się pod kątem użytkowania przez następne kilkanaście lat, i zakup urządzeń umożliwiających ewentualną rozbudowę spowoduje, że w przyszłości będzie można uciec od jego niepotrzebnej wymiany.

Głównym elementem wszystkich gabinetów jest stomatologiczny fotel, na jakim przyjmowani są pacjenci. Fotel będzie najczęściej zintegrowany z dentystycznym panelem, na którym montuje się wszystkie potrzebne urządzenia i przyrządy, takie jak na przykład kamera, ssak, piaskarka czy turbina stomatologiczna. Ważnym elementem gabinetowego wyposażenia powinien też być autoklaw, w jakim sterylizuje się stosowane przez lekarza narzędzia. Oczywiście warto również nabyć sporo potrzebnego wyposażenia, takiego jak na przykład lampy bakteriobójcze, turbiny czy lupy medyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*