Jeśli zamierzasz wykonywać dla przykładu działalność gospodarczą na gruntach ornych, wówczas na początku powinieneś zapoznać się z klasyfikacją gruntów

Jeśli zacząłeś się na przykład interesować konkretnymi rodzajami gruntów, wtedy bez wątpienia już świetnie wiesz, jak nader istotne jest przypisanie konkretnego gruntu do właściwej klasy. Jeżeli chcesz na przykład postawić swój dom, wówczas możesz to zrobić właściwie na gruncie przekazanym do zabudowy – kiedy takim nie dysponujesz, wtedy niestety będziesz musiał po prostu rozejrzeć się za jakimś innym miejscem na zbudowanie swojego domu.

Kto decyduje o tym, jaki konkretnie jest charakter konkretnego gruntu? To zadanie należy przede wszystkim do starosty, który wskazuje klasy gruntów dla właściwie wszystkich gruntów znajdujących się na obszarze danego powiatu. Oczywiście raz wskazaną klasyfikację można zmienić, jednakże nie jest to wcale takie proste. Gleboznawcza klasyfikacja gruntów określa dokładnie, jaką klasę powinien mieć dany grunt, a dodatkowo odstępstwa od tego są bardzo utrudnione.

Klasyfikacja gruntów

Autor: Elvert Barnes
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli zmiana jest w ogóle dopuszczalna, zazwyczaj poprzedza ją długie postępowanie. Zmiana klasy gruntu jest dopuszczalna wyłącznie na wniosek jego właściciela, a w dodatku wymaga wypełnienia mnóstwa dokumentów oraz wykonania licznych badań. Nawet jeśli wszystko idzie zgodnie z planem, wtedy i tak nie możesz mieć pewności, że klasa gruntu zostanie zmieniona – przypominamy, że jest to tylko sprawa decyzji właściwego starosty, który właściwie zawsze może odmówić Ci zmiany klasy działki.

Zainteresował Cię ten wpis? Zatem kliknij w link do serwisu zbiorniki kwasoodporne i ciesz się kolejnymi tekstami. W razie jakiś wahań – odezwij się do nas.

Przeczytaj więcej o gruntach: Trzeba wiedzieć, że klasyfikacja gruntów dokonywana jest na obszarze całego kraju praktycznie jednolicie. Kiedy zatem starosta odmówi Ci zmiany klasy gruntu nawet pomimo tego, że spełniłeś właściwie wszelkie wymagania, wtedy możesz powoływać się konkretnie na te przepisy. Sposób dokonywania klasyfikacji jest dokładnie opisany przede wszystkim w rozporządzeniu Rady Ministrów.

Zaciekawił Cię ten wpis? To świetnie, gdyż również ta pomocna treść wciągnie Cię całkowicie, więc zobacz to!

W dodatku na obszarze całego kraju obowiązuje jednakowa gleboznawcza klasyfikacja gruntów. Prowadzona jest na podstawie urzędowej tabeli klas gruntów, która również jest przygotowywana przez Radę Ministrów. Autor:

Jeśli zatem starosta w nieuzasadniony sposób odmówi Ci zmiany klasy działki pomimo tego, że spełniasz niemal wszelkie wymagania, wówczas na pewno jeszcze nic straconego. Zawsze możesz przykładowo odwołać się do organu wyższego stopnia, gdzie decyzja w Twojej kwestii zostanie odpowiednio sprawdzona.