Spokojny urlop nad morzem – Gąski

Gąski to wieś urlopowa leżąca na wybrzeżu zachodnim, w okolicach Mielna. Należy do najbardziej spokojnych polskich kurortów nadmorskich, dlatego też wybierając to miejsce na odpoczynek nad morzem można liczyć na relaks w ustronnej i spokojnej atmosferze.
Bliska odległość Mielna i Sarbinowa, to dodatkowy plus dla wczasowiczów, którzy okazjonalnie chcieliby zaznać rozrywki w miejscach ze znaczniejszą ilością lokali i dyskotek.

noclegi nad morzem 2015

Autor: włodi
Źródło: http://www.flickr.com
W Gąskach jest druga co do wysokości w Polsce latarnia morska (pięćdziesiąt jeden metrów). Obiekt zbudowany w tysiąc osiemset siedemdziesiątym ósmym roku został udostępniony do zwiedzania. Ze szczytu latarni, na który można dotrzeć po dwustu wąskich, granitowych schodach, rozciąga się cudowna panorama wybrzeża – ujrzeć stąd można Sarbinowo, Chłopy, Mielno i Unieście. W jej dolnej części mieszczą się sklepy z pamiątkami i punkty małej gastronomii.

Oprócz samej latarni znajdują się tu także zabytkowe budynki gospodarcze: dom latarników, stodoła, budynek inwentarski, ogrodzenie oraz mur zespołu latarni. Ciekawostką jest fakt, że w bliskiej odległości latarni występuje zielona, lecznicza glinka, którą wykorzystuje się do kąpieli, okładów, a nawet do picia. Drugim najbardziej ciekawym obiektem w Gąskach jest neoklasycystyczny „Pałac Morski” znajdujący się w parku, 900 m od linii morza. Pałac wzniesiony w drugiej połowie XIX w. pełni obecnie funkcję ośrodka rehabilitacyjno – wypoczynkowego. Budynek otoczony jest przez zabytkowy park o powierzchni mniej więcej 6,7 ha. Rosną tu m.in. buki, cyprysiki groszkowe oraz klony srebrzyste.

Do Gąsek turystów przyciąga przede wszystkim szeroka, piaszczysta plaża. Można tutaj tradycyjnie spędzać czas na kąpielach słonecznych i morskich bądź też skorzystać z przeróżnej oferty sportów wodnych.

Najbardziej znanym szlakiem turystycznym przebiegającym przez Gąski jest szlak nadmorski zaznaczony kolorem czerwonym, o długości około trzydziestu dziewięciu kilometrów. Trasa wiedzie urlopowiczów przez następujące etapy: Pleśno – Gąski – Sarbinowo – Chłopy – Mielno – Unieście – Łazy – Dąbki. Interesujący jest fakt, że wspomniany szlak stanowi odcinek międzynarodowego szlaku przebiegającego przez nadmorskie miejscowości i plaże. Trasa ta zaczyna się we Francji. Rowerowy szlak nadmorski jest nieco dłuższy – 54 km i biegnie trasą: Pleśno – Gąski – Sarbinowo – Mielno – Strzeżenica, Dobiesławiec – Mścice – Jamno – Łabusz – Osieki – Iwęcino – Bielkowa.

Czy prezentowany wątek Cię zaintrygował? Wejdź także na pomocne notatki (https://www.stojo.pl/) zawierające tak samo ważne dane, które na pewno kompletnie Cię pochłoną.

Szlak wiedzie wzdłuż bałtyckiego wybrzeża, a podczas jego pokonywania zobaczyć można liczne zabytki historyczne oraz przyrodnicze.

***
Kompletną ofertę na wczasy dwa tysiące piętnaście w Gąskach można znaleźć w serwisie lub klikając na niżej znajdujące się linki:

– Gąski noclegi
– Gąski pokoje gościnne
– wypoczynek 2015 (kliknij w link).