Specjalne odmiany ogumienia

Opony posiadają zróżnicowane zastosowania. W większości stosowane są w różnorodnych pojazdach mechanicznych i nie tylko. Wykonywane są ze specjalnych mieszanek gumy o twardości zależnej od wykorzystania. Inną twardość będą miały opony do roweru, a inną te stosowane w maszynach rolniczych.

Ponadto opony wykorzystywane są do całkiem nowych zastosowań. Między innymi od jakiegoś czasu nowoczesne wózki dziecięce posiadają koła z oponami. Analogicznie jest z wózkami inwalidzkimi. Takie rozwiązanie gwarantuje im znacznie lepszą amortyzację, a co za tym idzie – większe bezpieczeństwo. Jest to szczególnie ważne dla wózków dziecięcych. Jeżeli chodzi o niestandardowe wykorzystanie ogumienia, to dosyć często na placach zabaw dla dzieci widuje się huśtawki zrobione właśnie ze starej opony – do sprawdzenia na tej stronie – i łańcucha. Opony używane są także niekiedy w roli amortyzacji w łodziach i statkach starszego typu.

Opony terenowe-

opona do samochodu Volvo

Autor: NRMA Motoring and Services
Źródło: http://www.flickr.com

Trudniejszy typ nawierzchni wymaga najczęściej specjalnego typu opon. Tak więc przykładowo opony terenowe w założeniu nadają się do stosowania na trudnej nawierzchni. Auta terenowe od dawna są dosyć chętnie wykorzystywane, jednak dużo częściej wśród ludzi poruszających się tylko w obrębie miasta. Tymczasem takie pojazdy ze specjalnie przystosowanymi oponami są stosowane na przykład na safari. Poza tym wykorzystywane są w takich profesjach jak leśniczy, w których niezbędne jest często przebywanie sporych odległości w naturalnym otoczeniu, gdzie teren pełen jest nierówności i wykrotów. Opony tego rodzaju są wykonane z bardziej wytrzymałych mieszanek.

Opony na zimę- Charakterystycznym typem są także opony zimowe. Jak sama ich nazwa wskazuje, są przeznaczone do stosowania w zimie, kiedy to warunki na ulicach są znacznie trudniejsze niż w lecie. Wykorzystując opony letnie o wiele trudniej jest poruszać się po ośnieżonej, a tym bardziej oblodzonej drodze. Poza tym typowe ogumienie zimowe ma dużo krótszą drogę hamowania, co może zapobiec groźnemu wypadkowi. Na rynku dostępne są również opony całoroczne,opony (dobry wpis na -> opinie na nasz temat)ak testy wykazały, że w zimie sprawdzają się znacznie gorzej niż ogumienie na zimę. Dobrym pomysłem jest więc wymiana opon jesienią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*