Specjalne odmiany ogumienia

Opony posiadają zróżnicowane zastosowania. W większości stosowane są w różnorodnych pojazdach mechanicznych i nie tylko. Wykonywane są ze specjalnych mieszanek gumy o twardości zależnej od wykorzystania. Inną twardość będą miały opony do roweru, a inną te stosowane w maszynach rolniczych.

Ponadto opony wykorzystywane są do całkiem nowych zastosowań. Między innymi od jakiegoś czasu nowoczesne wózki dziecięce posiadają koła z oponami. Analogicznie jest z wózkami inwalidzkimi. Takie rozwiązanie gwarantuje im znacznie lepszą amortyzację, a co za tym idzie – większe bezpieczeństwo. Jest to szczególnie ważne dla wózków dziecięcych. Jeżeli chodzi o niestandardowe wykorzystanie ogumienia, to dosyć często na placach zabaw dla dzieci widuje się huśtawki zrobione właśnie ze starej opony – do sprawdzenia na tej stronie – i łańcucha. Opony używane są także niekiedy w roli amortyzacji w łodziach i statkach starszego typu.

Opony terenowe-

opona do samochodu Volvo

Autor: NRMA Motoring and Services
Źródło: http://www.flickr.com

Trudniejszy typ nawierzchni wymaga najczęściej specjalnego typu opon. Tak więc przykładowo opony terenowe w założeniu nadają się do stosowania na trudnej nawierzchni. Auta terenowe od dawna są dosyć chętnie wykorzystywane, jednak dużo częściej wśród ludzi poruszających się tylko w obrębie miasta. Tymczasem takie pojazdy ze specjalnie przystosowanymi oponami są stosowane na przykład na safari. Poza tym wykorzystywane są w takich profesjach jak leśniczy, w których niezbędne jest często przebywanie sporych odległości w naturalnym otoczeniu, gdzie teren pełen jest nierówności i wykrotów. Opony tego rodzaju są wykonane z bardziej wytrzymałych mieszanek.

Opony na zimę- Charakterystycznym typem są także opony zimowe. Jak sama ich nazwa wskazuje, są przeznaczone do stosowania w zimie, kiedy to warunki na ulicach są znacznie trudniejsze niż w lecie. Wykorzystując opony letnie o wiele trudniej jest poruszać się po ośnieżonej, a tym bardziej oblodzonej drodze. Poza tym typowe ogumienie zimowe ma dużo krótszą drogę hamowania, co może zapobiec groźnemu wypadkowi. Na rynku dostępne są również opony całoroczne, jednak testy wykazały, że w zimie sprawdzają się znacznie gorzej niż ogumienie na zimę. Dobrym pomysłem jest więc wymiana opon jesienią.