Kołobrzeg – zasada na rewelacyjne wakacje nad morzem

Kołobrzeg i Władysławowo to znane kurorty morskie i uzdrowiska, jednakże z uwagi na swoje strategiczne usytuowanie, Kołobrzeg przez parę wieków był miastem – fortecą, czego świadectwem są zachowane do dziś okopy. Sporo z nich jest adaptowanych do pełnienia innych, teraźniejszych funkcji i służą one zarazem mieszkańcom miasta, jak i podróżnikom. Każdy, kto poważa sobie aktywny wypoczynek, organizując wczasy 2014 może, zatem śmiało postawić na Kołobrzeg!

oferta pensjonatów we Władysławowie

Autor: MrSco
Przykładem nowiutkiego pomysłu na starodawne budowle jest Wilczy Fort, na terenie, którego wybudowano amfiteatr – miejsce, gdzie organizowanych jest bardzo dużo imprez kulturalnych. Dawny Fort Ujście, został natomiast zaadaptowany na kawiarnię, w której zabawiają się marynarze.

Kołobrzeg został wpisany na listę Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Przykładem konstrukcji gotyckiej w mieście, jest Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny która powstała w IV w. i posiadająca w swoim wnętrzu mnóstwo wartościowych obiektów, m.in. krucyfiks „figura życia” z tysiąc trzysta trzydziestego roku i chrzcielnicę z dwudziestoma sześcioma scenkami z życia Chrystusa z tysiąc trzysta pięćdziesiątego piątego roku. Następnym standardowym przykładem kołobrzeskiego gotyku jest Baszta Lontowa. Wśród zabytków neogotyckich należy wyróżnić ratusz miejski z tysiąc osiemset trzydziestego drugiego roku przypominający odrobinę średniowieczny zamek obronny. W ratuszu mieści się Galeria Sztuki Współczesnej, w której demonstrowane są galerie kołobrzeskich artystów. Warto również zwrócić uwagę na neogotycki gmach kołobrzeskiej poczty a także kościół rektoralny Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Niezwykle ciekawym miejscem w Kołobrzegu jest Muzeum Miasta, gdzie można zobaczyć kolekcję synoptyczną, zawierajacą przedmioty, które dawniej stosowano do mierzenia i ważenia. Jest to jedna z trzech tego typu wystaw w naszym kraju. Trzeba też zajrzeć do Muzeum Oręża Polskiego z ekspozycją militariów stosowanych od początkowego średniowiecza do teraźniejszości.

Kołobrzeg mieści się u ujścia rzeki Parsęty i to akurat tu zlokalizowano port morski, z rolą: handlową, pasażerską, rybacką i jachtową. Kołobrzeg ma również swoje molo, które uzyskując długość 220 m jest najdłuższym żelbetowym molem w Polsce. Wyruszają stąd niewielkie stateczki wycieczkowe, które odbywają krótkie rejsy widokowe. Znakiem Kołobrzegu jest także latarnia morska, która powstała w miejsce obiektu zburzonego w trakcie Drugiej Wojny Światowej. Latarnia ma dwadzieścia sześć metrów wysokości i jest otworzona do zobaczenia.

Czy dobra witryna sprosta Twoim oczekiwaniom? Sądzę, że tak. Tam również czekają na Ciebie zajmujące wpisy. Zapraszam!

Pomiędzy molem, a latarnią, wzdłuż miejskiej plaży biegnie Bulwar Jana Szymańskiego. Tą nadmorską aleję wybudowano w 1994 r. wymieniając starą, zniszczoną przez sztorm. Aleja sąsiaduje z Parkiem Nadmorskim, który jest buforem pomiędzy Dzielnicą Portową, a Uzdrowiskową. Przy deptaku wznosi się Pomnik Zaślubin Polski z morzem. Warto podkreślić, że Kołobrzeg jest największym uzdrowiskiem na polskim wybrzeżu. W mieście oraz jego okolicach znajdują się źródełka wody mineralnej, solanki oraz zasoby borowiny. Pacjenci zjeżdżają tu przede wszystkim w celu leczenia chorób układu oddechowego, krążenia i stawów. Kołobrzeska plaża jest zaliczana do najbezpieczniejszych i najdoskonalej zagospodarowanych plaż w kraju. Jest rozległa i piaszczysta i ciągnie się od ujścia Parsęty i portu, obok latarni morskiej wzdłuż miasta, do parków dzielnicy sanatoryjnej.

Kołobrzeg jest znanym ośrodkiem kulturalnym. W sezonie są organizowane tu liczne koncerty i festiwale, m.in.: Międzynarodowy Bieg Zaślubin, Regaty Smoczych Łodzi na rzece Parsęcie, Europejski Dzień morza, Festiwal Szantowy „Na Fali”, Regaty „Srebrny Dzwon”, Kołobrzeski Piknik Wojskowy, Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Katedrze”, Festiwal Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja”, Międzynarodowy Festiwal Szachowy, Międzynarodowe Spotkania z Folklorem „Interfolk”, Obchody Regionalnych Światowych Dni Turystki, Międzynarodowy Konkurs Satyryczny „Papkinada” oraz Sunrise Festival.

Fani natury mogą udać się do leżącego przy granicach miasta Ekoparku Wschodniego na Podczelu, który jest zbiorowiskiem łąkowym i szuwarowym roślinności halofilnej, gdzie rosną słonorośla posiadające tu jedyne stanowisko w Polsce. Stworzono tu również dwa obszary Natura 2000: Trzebiatowsko – Kołobrzeski Pas Nadmorski i Dorzecze Parsęty. Zwolenników dwóch kółek na pewno zaciekawi wiadomość, że w Kołobrzegu rozpoczyna się kilka tras rowerowych gminy Kołobrzeg i gminy Ustronie Morskie, a także przebiega przez niego międzynarodowy szlak rowerowy R-10.

***Całkowitą propozycję na wakacje 2015 we Władysławowie można wyszukać w serwisie bądź klikając na poniższe linki:- urlop Władysławowo (domki letniskowe do wynajęcia Władysławowo)- agroturystyka Władysławowo