Wybór najlepszego sposobu złożenia szczątków ludzkich w grobowcu familijnym jest ważniejszy od zorganizowania stypy

Ostatnie pożegnanie bliskiej osoby staje się naprawdę nieprzyjemną chwilą dla całej, tej bliższej oraz dalekiej, familii. Jeśli zmarły nie wymienił ani w testamencie, ani w przedśmiertnych rozmowach swojej ostatniej woli dotyczącej ceremonii pogrzebowej, wówczas najbliżsi zastanawiają się, czy zorganizować pradziejowy pogrzeb, czy zwłoki poddać spaleniu – ten zabieg znany bywa pod nazwą: kremacja.

Pełny zakres usług związanych z pochówkiem zaoferować może zakład pogrzebowy w wielkim mieście, jakim na pewno jest Wrocław, Przy okazji taki zakład zajmie się również załatwieniem spraw formalnych powiązanych z pochówkiem. Nawet jeśli denat okaże się topielcem oraz sprawy związane z dokumentacją trochę się skomplikują, to i tak każdy może liczyć na życzliwość i rękę wysuniętą na ratunek. Rozpatrzmy zatem wady i zalety dwóch wymienionych wyżej rodzajów złożenia zwłok. Zobacz również: Pogrzeb z bukową, czarną trumną, bukietPogrzeb (http://www.fotoporcelana.net)wych kwiatów i złożeniem zwłok w grobie uwieńczonym alabastrowym pomnikiem, jest mocno upowszechniony w ojczystej tradycji. Zorganizowanie pochówku w inny sposób może wystawić rodzinę na krytykę, oburzenie, a nawet zniesławienie ze strony uczestników tej niewesołej ceremonii. Jeśli Wrocław jest miejscem, gdzie każdemu jest po drodze, to właśnie tam zostanie wybrany właściwy cmentarz.

Zakład pogrzebowy

Autor: Mitch Barrie
Źródło: http://www.flickr.com

Takie wyjście z sytuacji może jednak prowokować konsekwencje w postaci przymusu przygotowania sposobu, w jaki ma się odbyć transport zwłok. A to z kolei wiąże się z dodatkowym wydatkiem, który będzie tym większy, im bardziej kilometrowa będzie droga transportu specjalnie zabezpieczonej trumny. Z kolei kremacja polega na spopieleniu ciała zmarłego i umieszczeniu prochów w niewielkiej, ozdobnej urnie. Nie trzeba wtedy zatrudniać dodatkowych pracowników zakład pogrzebowy – (Memento – zakład pogrzebowy) do przewożenia trumny, a transport zwłok odbywa się tylko i wyłącznie w jednym kierunku: z mieszkania lub szpitala do pomieszczenia kremacyjnego. Jak już wspomniano, taki rodzaj ceremonii pogrzebowej bez wątpienia sprawi, że skostniałe środowisko familijne aż zagrzmi od domysłów. Autor:

Na zakończenie jeszcze jedna kwestia: śmierć w XXI stuleciu pozostaje zagadnieniem tabu. Na co dzień nie używa się wyrazów zakład pogrzebowy czy kremacja. Wydaje się, że współcześni ludzie, nieoswojeni z zagadnieniem agonii, gorzej radzą sobie z zmierzchem życia, kalectwem i starością niż ich poprzednicy z czasów mediewistycznych, kiedy przez kontynent europejski, oprócz barbarzyńskich wojsk, przetaczały się co chwila epidemie dżumy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*