Darłowo – doskonałe miejsce na ukrop 2014

Darłowo to popularna miejscowość letniskowa, często wybierana na urlop nad Bałtykiem. Położona jest u ujścia rzeki Wieprzy. Posiada dwie główne części: Darłówko i Racisław. Każdy to już teraz planuje wakacje może powoli rezerwować pokoje w pensjonacie. Darłowo czeka już albowiem na turystów.

dowiedz się szczegółów

Autor: mmlolek
Źródło: http://www.flickr.com
W śródmieściu Darłowa zachował się średniowieczny układ urbanistyczny z centralnym rynkiem, będącym kardynalnym placem w mieście. Za dawnych czasów gród był obwiedziony murem z strażnicami i bramami. Obecnie możemy oglądać jedyną pamiątkę po obwarowaniach miejskich w postaci Bramy Kamiennej, przy ul. Powstańców Śląskich w kierunku Ustki.

Najważniejszym darłowskim zabytkiem jest Zamek (http://bira.pl/) Książąt Pomorskich. Stanowi on niepowtarzalny w kraju przykład gotyckiego zamku nadmorskiego. Zamek wzniesiono na planie kwadratu z wieżą o wysokości 24 m. Budowa obiektu zaczęła się w tysiąc trzysta pięćdziesiątym drugim roku za czasów królowania Bogusława. W tym samym czasie miasto nawiązało także współpracę z Hanzą. W XVIII i dziewiętnastym wieku w zamku znajdowały się magazyny i więzienie, a od 1930 r. funkcjonuje tu muzeum, w którym zgromadzono zabytki pomorskiej sztuki ludowej, zabytkowe rzeźby z drewna, eksponaty sztuki sakralnej w sali rycerskiej, jak również przykłady sztuki obecnych artystów. Wieża zamkowa też uprzystępniona jest do odwiedzania.

Najcenniejszym zabytkiem sakralnym Darłowa jest Kościół Mariacki, którego budowę rozpoczęto w tysiąc trzysta dwudziestym pierwszym roku. Blisko siedemdziesiąt lat później powstała wieża kościelna, zakrystia i kaplice boczne. W świątyni ujrzeć można sarkofagi książąt pomorskich, między innymi Eryka I – króla Danii, Norwegii i Szwecji. Od 1992 r. obiektem czci jest tutaj figurka Matki Bożej Fatimskiej, Królowej Pokoju i Jedności, która została ukoronowana przez Ojca Świętego Jana Pawła II podczas audiencji w Rzymie. Kolejnymi atrakcyjnymi darłowskimi świątyniami są: gotycki kościół świętego Jerzego będący kiedyś częścią szpitala św. Ducha dla trędowatych oraz jedyny w naszym kraju przykład skandynawskiego gotyku – kościół świętej Gertrudy z gontowym dachem i gwiaździstym sklepieniem udekorowanym freskiem patronki żeglarzy św. Gertrudy oraz godłem cechów szewskiego i piwowarskiego. Warto nadmienić, że okna kościoła przypominają świetliki dawnych statków. W trakcie pobytu w Darłowie należy zobaczyć też barokowy Ratusz, który przebudowano w 1725 r.. Jest on współcześnie siedzibą władz miasta. Przed Ratuszem jest fontanna z posągiem rybaka z tysiąc dziewięćset dziewiętnastego roku. Wokół pomnika wzniesionego po to, aby upamiętniał ludzi morza, umieszczono cztery tablice zrobione z brązu, które przedstawiają zarys historii miasta. Interesującym obiektem zabytkowym jest też zespół młyna wodnego, obejmujący: młyn wodny, siłownię, turbinownię, dom mieszkalny oraz ogród.

W Darłowie jest organizowanych wiele atrakcyjnych imprez cyklicznych. Trzeba wybrać się przede wszystkim na: Ogólnopolski Bieg Eryka, Darłowski Festiwal Filmów Skandynawskich, Europejskie Warsztaty Muzyczne i Operowe, Galę Operetkową na Placu Kościuszki, Festiwal organowy w kościele św. Gertrudy, Czwartkowy Pociąg do Jazzu, Darłowski Festiwal Teatrów Ulicznych, Bałtycki Festiwal Tańca, Międzynarodowy Festiwal Latawców oraz Ogólnopolskie Otwarte Zawody Wędkarskie o Puchar Królewskiego Miasta Darłowa „Darłowski Dorsz”, w trakcie, którego zawodnicy poławiają dorsze ze statku.

Darłowskie plaże znajdują się na terenie dzielnicy Darłówko. W szczególności interesująca jest plaża zachodnia – piaszczysta i szeroka z bogatym zapleczem rekreacyjnym. Na wielbicieli czynnego odpoczynku w Darłowie i okolicach czeka także: całoroczny Aqua Park „Jan”, szlaki kajakowe na rzekach Wieprza i Grabowa oraz szlaki rowerowe, w tym przebiegające obok jeziora Bukowo, a także stajnia i ośrodek jeździecki Rancho Mustafa w miejscowości Bobolin (cztery kilometry Darłowa). Należy także polecić niezwykle ciekawe szlaki tematyczne, takie jak: Koszaliński Szlak Nadmorski obejmujący chroniony pas lasów mieszanych oraz jezior przymorskich, Szlak Cystersów z obiektami będącymi dziełem tego zgromadzenia, Szlak Rezerwatów z licznymi pomnikami przyrody i zamkami w Darłowie i Kręgu oraz Szlak Wiatraków z zabytkami sakralnymi i świeckimi, pomnikami przyrody, jeziorem Kopań oraz parkiem elektrowni wiatrowych.

***
Całkowitą propozycję na wakacje dwa tysiące czternaście w Darłowie można odnależć w serwisie bądź klikając na poniższe linki:
– agroturystyka Darłowo
– kwatery Darłowo (wynajmij apartament nad morzem[)