Ważne wiadomości na temat stalowych profilach

Ostatnio niezwykle popularne stały się budowle z płyt gipsowo-kartonowych. Jest to tania i nieskomplikowana metoda konstruowania ścian działowych czy obniżania sufitów. Tego rodzaju tworzywa można niewielkim kosztem formować dowolnie, bez zastosowania specjalistycznych narzędzi, przycinając je do potrzebnych rozmiarów i form.

Fragment budynku

Autor: Trevor Cummings
Źródło: http://www.flickr.com
Budowlanym przebojem w ostatnim czasie jest też sklejka, którą można przycinać na zamówienie do dowolnych, nawet zaawansowanych form dzięki urządzeniom CNC. Ze sklejki można budować zaawansowane konstrukcje, meble i tak dalej. W tego rodzaju budownictwie najważniejsza jest jednak metoda mocowania tego rodzaju płyt, zwłaszcza przy podwieszaniu sufitów i konstruowaniu ścian wewnątrz budynku – mocuje się je na specjalnych, łatwych w kształtowaniu i lekkich listwach ze stali.

Budowle staloweTzw. profile stalowe (stalowe profile) są tanie i łatwe w formowaniu. Można z tych elementów budować

Most wykonany ze stali

Autor: Hefin Owen
Źródło: http://www.flickr.com

przykładowo stelaże do podwieszania sufitów, do których niezwykle łatwo przytwierdzić regipsy z wykorzystaniem wkrętów. Dzięki szerokiemu wyborowi profili, można za ich pomocą tworzyć rozmaite konstrukcje (www.konstrukcje-reklamowe.pl/) o zróżnicowanych wykorzystaniach, w niektórych profilach można także przeprowadzić przewody elektryczne czy inne przewody – przykładowo od sieci internetowej lub telewizji. Profile o przekroju okrągłym pozwalają na przeprowadzanie w ich środku także instalacji wodnej. Dzięki konstrukcji wykonanej z prostej w formowaniu stali, wszelkiego rodzaje profile można formować do wymaganych rozmiarów z użyciem specjalnych nożyc do stali. Nożyce tego rodzaju można kupić we wszystkich sklepach z narzędziami. Połączenia kątowe można tworzyć z wykorzystaniem piły kątowej z odpowiednią tarczą, którą również można dostać w sklepie narzędziowym.

Moda z Ameryki
Moda na konstrukcje opierające się o stalowe stelaże przyszła do Europy z USA. Tam, z uwagi na większe zagrożenie huraganami i innymi anomaliami pogodowymi, konstruuje się budynki jednorodzinne z niedrogich tworzyw izolowanych profesjonalnymi tworzywami termoizolacyjnymi, z wykorzystaniem których zima w takim domu nie jest uciążliwa. Dzięki niewielkim kosztom wykonania konstrukcji, zaadaptowały się one też w Europie. W odróżnieniu jednak od USA, w Europie konstrukcje opierające się na profilach ze stali wykorzystuje się w budownictwie wewnętrznym – przykładowo pozwala to znacznie obniżyć koszty zaadaptowania strychu.