Co się dzieje z naszymi śmieciami?

Ekologia od jakiegoś czasu jest jednym z najważniejszych aspektów życia społecznego. W TV, radiu oraz prasie niemałą część programu zajmują programy o takowej tematyce w bardzo różnych odsłonach. Kobiety z ekranu podpowiadają nam, w jaki sposób ekologicznie czyścić mieszkanie. Nawet telefony komórkowe niektórych producentów zachwalane są jako ekologiczne, albowiem do wyprodukowania ich spożytkowane były materiały do których produkcji były wykorzystane odpady. W marketach klienci naciskają na sprzedawców, ażeby pakowali produkty w degradowane opakowania.

odpady

Autor: Jerry Nihen
Źródło: http://www.flickr.com
Podobną dbałość można zauważyć jeśli idzie o gospodarzenie odpadami w gminie. Zawsze frapowałem się, co robi się z odpadami które wrzucam do gustownego kubła na śmieci. Niewątpliwie następuje utylizacja odpadów. Niezwykle interesującym jest, jak przebiega tenże proces w dobie ekologii. Otóż nie jest to wcale taka prosta kwestia. Najsampierw do zakładu utylizacji odpadów przyjeżdża samochód z odpadami, potem jest on ważony i ciężar jest przenoszony do automatycznej sortowni, w której przy pomocy systemu sit oraz bębnów odpady są na wstępie rozdzielone wedle rozmiaru.

Odpady o charakterze biologicznym skierowywane są wprost do kompostownika, gdzie poddawane są one silnemu procesowi dotleniania oraz fermentacji, przerabiane są w biologiczny nawóz, po czym sprzedawane. Kolejne odpady (kliknij aby zobaczyć więcej) są przesyłane do dalszego mechanicznego procesu sortowania, w wyniku jakiego oddziela się od odpadów butelki plastykowe i maszynowo porządkuje wedle kolorów. Na następnym etapie utylizacja odpadów wygląda tak, iż z pozostałej masy rozdzielane jest szkło i wszelakiego rodzaju ostre fragmenty a następnie metal, papier itp. odpady (zobacz odpady wrocław), również metale kolorowe. W następnej kolejności Resztki odpadów miażdży się w belki za pomocą ciężkiej prasy (kompleksowy artykuł na temat recyklingu odpadów).

Na obszarze takich nowoczesnych zakładów nierzadko znajdują się stare wysypiska śmieci, które to teraz zostają wrócone do życia. Wprzódy odpowiednio zabezpieczane, gazy gnilne prowadzone przewodami wykorzystywane są w celach grzewczych. Tego rodzaju układ utylizacji odpadów pozwala spełnić restrykcyjne standardy ekologiczne. W powyższym materiale został opisany jeden z nowocześniejszych zakładów utylizacji odpadów. W Naszym kraju przybywa ich z każdym rokiem.