ze względu na kryzysu spora liczba Polaków wyjechała na emigrację

Mówi się, że Polacy są w każdym zakątku świata, znaczy się, w które miejsce nie pojedziemy tam słychać nasz język. Czy to jesteśmy na wakacjach w Chorwacji, Bułgarii i Włoszech, albo nawet gdzieś dalej, bez problemu możemy spotkać Polaka.

flaga wielkiej brytanii
Nie dziwi nas już, że na Wyspach Brytyjskich czy Holandii w każdym miejscu słyszymy znajomy język. To prawda, Polacy to naród, który lubi podróżować. Zdarza się, że jest to jednakże wyjazd wakacyjny, a dość często także za chlebem.

Z jednej strony istnieją więc wyjazdy wakacyjne, dawniej nie jeździliśmy bardzo daleko, bo inny był pejzaż polityczny.

Po przejrzeniu tego artykułu kusi Cię, by napisać na naszej stronie małe komentarze na temat? Nie wahaj się! Nawet najmniejsza ocena będzie dla nas istotna.

Najdalsze eskapady to Bułgaria czy ówczesna Jugosławia, lecz zdarzał się też Związek Radziecki. Wszystko zależało, gdzie pracowaliśmy. W największej liczbie Polacy jeździli nad Bałtyk. Gdy otworzyły się granice i wakacje za granicą zaczęły tanieć, Polacy masowo zaczęli odwiedzać cały świat, zwłaszcza północną Afrykę, która rzeczywiście jest w atrakcyjnej cenie (kompleksowy artykuł na temat transportu z włoch na stronie

Spacerujący ludzie

Autor: Franklin Heijnen
Źródło: http://www.flickr.com

Z drugiej strony mamy Polaków, którzy masowo wyjeżdżają za granicę, aby znaleźć pracę, rozpocząć życie na nowo w innym państwie lub tych, jacy myślą po prostu o lepszym życiu. Nie wiadomo, ilu by Polaków opuścili kraj, gdyby w Polsce było lepiej, lecz ilość wyjeżdżających, którą teraz możemy zaobserwować jest naprawdę znacząca. Największa ilość Polaków jest w Anglii, Holandii i Niemczech. Przed kryzysem gospodarczym sporo było też naszych rodaków we Włoszech oraz w Hiszpanii, ale dalej tam jesteśmy w stanie spotkać dużą ich grupę. Z tego również względu kwitną przejazdy międzynarodowe, przede wszystkim zyskują linie lotnicze, lecz także tradycyjni przewoźnicy. Bardzo popularny jest transport do Holandii i Niemiec, lecz też transport do Włoch.

Wielu ludzi wyjeżdża za granicę rozpocząć tam nowe życie, tak więc rozwija się także inny transport, np. transport zwierząt. Powstają za granicą także polskie czasopisma, sklepy, biura. Polacy jako coraz liczniejsza mniejszość na Wyspach Brytyjskich potrafi sobie poradzić w wielu sferach. Nie ma się co dziwić. Ci co dawno temu wyjechali do Stanów Zjednoczonych potworzyli tam polskie dzielnice, kluby i inne placówki, jakie pomagają rodakom w ciężkich sprawach. Polacy dzięki swojej długiej emigracyjnej tradycji dają radę w każdych warunkach i w każdym kraju, jednakże negatywnym faktem jest, że nasze pastwo, jakby pewne, że tak będzie, nie stara się zatrzymać jak najwięcej młodych osób, którzy są przecież przyszłością Polski (źródło).

Czy zadziwił Cię ten artykuł? Aby zgłębić zagadnienie wejdź tutaj oraz poznaj więcej szczegółów – zapewne będą dla Ciebie zadziwiająco ciekawe.