Kolejny wzorzec zbawiennej techniki

Świat pędzi na naszych oczach, uczestniczymy w tym wyścigu. Jeszcze niedawno byliśmy zachwyceni rzeczami, które obecnie są już staromodne. Obecnie, uwielbiamy przeglądać rankingi w stylu „10 rzeczy, które pragnąłeś mieć w latach dziewięćdziesiątych”, tak jakby z jednej strony, odczuwamy nostalgię, z innej zaś, nie jesteśmy w stanie wyjść z podziwu, jak wszystko uległo zmianie.

Odkładając jednak na bok wspomnienia wiemy, że rozwój zwłaszcza

Budowla w centrum miasta

Autor: Robert Linsdell
Źródło: http://www.flickr.com

wpływa na nasze korzystniejsze życie, lepszy komfort funkcjonowania. Bardzo dobrze widać to w zakresie coraz bardziej zaawansowanym budownictwie. Dobrym przykładem jest inteligentny budynek.

Tego typu dom, jak sama nazwa wskazuje ma to do siebie, że odznacza się niezwykle wysoko zaawansowaną techniką, co mówi nam, że wyposażony jest w przeróżnego rodzaju detektory czy czujniki. Nad całym systemem panuje zaawansowany system zarządzania, panuje on nad wszystkimi instalacjami (przykładowo, nad systemem wentylacji).

Dzięki informacji zwrotnej, budynek

Budynek mieszkalny

Autor: Phillip
Źródło: http://www.flickr.com

właściwie reaguje na zmieniające się środowisko wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz.

Potrzebna będzie Ci interesująca informacja wybranego postu? Pewnie chciałbyś użyć informacji, które opracowaliśmy na kolejnej stronie. Zapraszamy!

Ma to wielki wpływ na jakość przebywania w takim miejscu – poprawia się funkcjonalność, bezpieczeństwo i komfort, a ponadto zmniejszone są koszty eksploatacji i modernizacji (ceneolokalnie). Ponadto, znacznie zmniejszona jest emisja szkodliwych zanieczyszczeń. Wszystkie te udogodnienia i najnowocześniejsze rozwiązania nie wpływają negatywne na osoby mieszkające w takim budynku.

Pomysł na stworzenie takiego domu pojawił się w okresie lat siedemdziesiątych w Stanach Zjednoczonych. Wywodzi się on z systemów kontroli produkcji w pełni zautomatyzowanej, a również z dziedziny optymalizacji środowiska rozwoju roślin (warto przeczytać). Bardziej zaawansowana technologia i bardziej nowatorskie rozwiązania, które zostały zaprojektowane do końca lat 80., umożliwiły stworzenie systemów zarządzania budynkiem do celów prywatnych, mieszkaniowych czy biurowych.

System zarządzania budynkiem, po angielsku Building Management Systems (BMS) najczęściej znajduje zastosowanie w budynkach biurowych, różnych instytucji czy w przestrzeniach przemysłowych. Pole działalności tego typu systemu to przede wszystkim kontrola, integracja, monitorowanie i optymalizacja. Równie ważne jest raportowanie najważniejszych błędów, jakie mogą przeszkodzić w trakcie korzystania z tego typu budynku.