Medycyna nieustannie robi postępy

W przeszłości medycyna była naprawdę często bezradna w przypadku konkretnych chorób. Ludzie cierpieli, popularnym rozwiązaniem było upuszczanie im krwi lub wykorzystywanie pijawek. Przykładem może być także pojawienie się dżumy, choroby jaka podczas średniowiecza zbierała krwawe żniwo, w tak zwanym morowym powietrzu. Dzisiaj na szczęście lekarze dysponują już o wiele większą wiedzą, mimo to w dalszym ciągu są pewne „czarne plamy” i nie wszystkie choroby można wyleczyć.

Apteka symbol

Autor: Nicolas Raymond
Źródło: http://www.flickr.com

Jednym z ogromnych osiągnięć dzisiejszej medycyny są głównie komórki macierzyste w ortopedii, które dają szansę na leczenie przypadków, które jeszcze do niedawna mogłyby się wydawać beznadziejne. Takie komórki posiadają dodatkowo szereg innych zastosowań, przykładowo w kosmetykach. Ludzki układ kostny jest dziś zdecydowanie bardziej obciążony – wiele osób całe dnie siedzi przed komputerem, w niewłaściwej pozycji, ponadto, plagą jest otyłość, a nawet parę nadprogramowych kilogramów stanowi dla ciała człowieka rzeczywiście znaczące obciążenie. Z tego powodu ortopedia to ta dziedzina medycyny, jaka nie może narzekać na brak pacjentów – zwłaszcza wśród sportowców. Trzeba również podkreślić postępy, jakie zostały poczynione w leczeniu otyłości, jaka jest zdecydowanie jedną z najistotniejszych chorób nowoczesnego świata.

Wykorzystanie bajpasa żołądka, a więc zmniejszenie jego pojemności, jest jedną z najbardziej efektywnych metod walki z chorobliwą otyłością, jednak podobne zabiegi wykonuje się jedynie w trudnych przypadkach, gdy otyłość jest bardzo istotna bądź ruch i dieta zawiodły. Ciekawym rozwiązaniem jest również wszczepienie do żołądka balona, który gwarantuje uczucie sytości, tym sposobem pacjent zjada mniejszą ilość jedzenia. Medycyna taka jest obecnie także ratunkiem dla osób, które nie mogą posiadać potomstwa. Nasza przychodnia – www.hipokrates-olesnica.pl/ jednak oferuje przede wszystkim pomoc sportowcom, którzy odnieśli w czasie zawodów ciężkie kontuzje. komórki macierzyste kolano są w tym przypadku wręcz zbawienne.
Medycyna daje ludziom szansę na dłuższe życie w lepszym zdrowiu. Niestety nie potrafi wyeliminować niektórych postaci nowotworów czy choroby AIDS itp. Jest jednak w stanie pomóc w przypadku złamań czy urazów, dlatego zapraszamy wszystkich sportowców i nie tylko jeśli chcą jak najszybciej powrócić do formy.