W jaki sposób pozbywać się dokumentów?

Dziś w większości firm niszczarki są w standardowym wyposażeniu. Niszczenie dokumentów to poważna sprawa. Jeszcze całkiem niedawno dokumenty wystarczyło podrzeć i wyrzucić do kosza. Teraz w związku z przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych i w związku z tym, że firmy wolą by jakiekolwiek informacje jej dotyczące nie trafiały poza bramy przedsiębiorstw, ważne jest by móc od ręki zniszczyć niektóre dokumenty.

worki z dokumentami pociętymi przez niszczarkę dokumentów

Autor: Neal Jennings
Źródło: http://www.flickr.com

W końcu i w naszym kraju zrozumiano, że informacja, która trafi w niepowołane ręce może narobić wiele szkody. Dlatego tak ważne jest by upoważnione osoby zajmowały się niszczeniem dokumentów. W obecnych czasach są firmy zajmujące się niszczeniem dokumentów. Oczywiście niszczarki biurowe, niewielkich rozmiarów nadal są potrzebne, ale do dużych partii dokumentów wynajmuje się zawodowców. Firmy te poza papierowymi nośnikami informacji niszczą też dokumentację zapisaną na innych nośnikach. Tak, więc jeśli musimy zniszczyć duża partię materiału i w dodatku informacje nie są zapisane na papierze a na przykład na płytach, czy nośnikach pamięci USB, to warto poprosić profesjonalna firmę o zajęcie się tego typu dokumentacją. Jeśli sami jesteśmy profesjonalistami, albo chcemy być uważani za fachowców powinniśmy współpracować z ludźmi znającymi się na rzeczy jak na Rozpalanie ogniska w metalowych kubłach na śmieci i palenie wszelkiej dokumentacji jest mało profesjonalne i często nie do końca skuteczne. Lepiej, więc zapłacić za porządne usługi, a nie bawić się w „harcerzy”.

Zdarza się tak, że dokumenty, które wrzuciliśmy do niszczarki są potrzebne. Jednak nie ma możliwości ich odzyskania. Niestety jesteśmy tylko ludźmi i zdarza nam się popełnić błąd. Niszczarka to genialne urządzenie, które daje możliwość zniszczenia w cywilizowany sposób dokumentów, które nie powinny trafić do niepowołanych rąk. Mimo iż bywa tak, że do niszczarek trafia to, co powinno wylądować u szefa na biurku, to i tak nie da się umniejszyć zalet tego urządzenia. Cóż, każde urządzenie ma swoje plusy i minusy. Pamiętajmy też o tym, że jeśli oddamy jakiejś firmie dokumentacje do zniszczenia, to nie ma opcji byśmy odzyskali jakieś dane. Tak, więc zastanówmy się dokładnie czy aby na pewno dane dokumenty (zobacz www.happytree.com.pl/) muszą być zniszczone, czy może jednak okażą się jeszcze potrzebne.