W interesach z Niemcami rozumiemy się bez słów

Nasza historia jest bardzo zawiła, Inaczej myślimy w wielu sprawach, nasz związek był dość burzliwy teraz jest nieco lepiej, ale nie idealnie – mówi Polak do Niemca, na to ten drugi odpowiada: ale jest przecież jedna dziedzina, nie potrzebne nam słowa, by się rozumieć? Polak aż się zakrztusił, bo do głowy przyszły mu bardzo dwuznaczne myśli. Niemiec także się zaśmiał, bo wie, że śmiesznie to zabrzmiało. Po chwili już jednak poważniejąc nieco potwierdzili, że rozumiemy się bez słów w interesach, w handlu między naszymi krajami.

Flaga Polski

Autor: roovuu
Źródło: http://www.flickr.com
Oczywiście, idealnie tak naprawdę nie jest. Mają na to wpływ również różnice statystyczne i ochłodzenie koniunktury, więc obroty nie są tak wielkie jak, na przykład, w 2011 roku. Jednakowoż, Niemcy ciągle pozostają naszym partnerem gospodarczym numer jeden (25 procent).http://www.logintrade.pl/doradztwo/dokumentacja-zakupowaDalej znajdują się Wielka Brytania, Czechy czy Francja.

Najlepsze stosunki utrzymuje nasz kraj z Zagłębiem Ruhry (aż 23 procent całości obrotów z naszym zachodnim sąsiadem). Dlaczego tak się dzieje? Sprawa jest bardzo prosta, Polonia jest tam najliczniejsza, a tradycyjne więzi z Polską poprawiają aktywność regionu. Nieźle też jest z Bawarią, potem Badania Wirtembergia i Dolna Saksonia (łącznie 37 procent). Dalej już jest gorzej. Z landów, sąsiadujących bezpośrednio z Polską mamy najlepszą współpracę z Brandenburgią (6,3 procenta).

Radośni ludzie

Autor: Locus Research
Źródło: http://www.flickr.com

Jak twierdzą eksperci, by osiągać jeszcze lepsze wyniki w handlu wymagane jest, zarówno Polska, jak i Niemcy poradziły sobie z tak zwanymi „wąskimi gardłami”. Za najważniejszy uchodzi transport. Niestety, transport z Niemiec do Polski i na odwrót nie należy do idealnych. Według specjalistów wina leży po obu stronach. My jesteśmy opóźnieni w budowie dróg, Niemcy zaś kłopoty na kolei (więcej informacji o transporcie Niemcy – Polska znajdziesz na stronie internetowej: transport niemcy – polska).

Niezmienne od dawna najważniejszą pozycję w handlu dzierżą maszyny (w imporcie, jak i w eksporcie). Zarabiamy na tej gałęzi gospodarki aż 20-25 procent obrotu, i to w obu kierunkach. Na kolejnym miejscu znajduje się branża auto-motoryzacyjna i metalowa, dalej chemia i tworzywa sztuczne. Mniej niż pięć procent maja branże spożywcza, paliwowa czy papierowa.

Kliknij ten link firmy przeprowadzkowe wrocław! Tam znajdziesz ciekawe fakty na ten temat, opisane w naszymartykule.